Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Bulb base | integral LED |
| [Us] rated supply voltage | 230...240 V AC at 50/60 Hz, 230 V |
| Light source colour | red |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Device presentation | intermediate ring |
| Cap/operator or lens colour | red |
| Shape of signaling unit head | round |
| Product or component type | illuminated marked legend ring |
| Light source | protected LED |
| Range of product | Harmony |
| Operator additional information | with illuminated ring |
| Complementary | |
| Accessory / separate part destination | emergency stop mushroom head push-button |
| Width | 9.3 mm |
| Compatibility code | XB5, XB4 |
| Label dimensions | Ø 60 mm |
| Supply voltage limits | 195-264 V AC |
| Signalling type | steady |
| [Ui] rated insulation voltage | 250 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1 |
| Surge withstand | 1 kV conforming to IEC 61000-4-5 |
| Service life | 100000 h at rated voltage and 25 °C |
| Resistance to high pressure washer | 7000000 Pa at 55 °C, distance : 0.1 m |
| Electrical insulation class | class II conforming to IEC 61140 |
| Current consumption | 14 mA |
| Net weight | 0.016 kg |
| Material | plastic |
| Marking | black EMERGENCY STOP on yellow background |
| User language | English |
| Height | 60 mm |
| Environment | |
| Electromagnetic emission | class B conforming to IEC 55011 |
| Resistance to fast transients | 2 kV conforming to IEC 61000-4-4 |
| Protective treatment | TH |
| Resistance to electrostatic discharge | 8 kV in free air (in insulating parts) conforming to IEC 61000-4-2, 4 kV on contact (on metal parts) conforming to IEC 61000-4-2 |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| IP degree of protection | Type 4X conforming to UL 50E, Type 4 conforming to UL 50E, Type 12 conforming to UL 50E, Type 13 conforming to UL 50E, IP69K conforming to ISO 20653, IP69 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529, IP66 conforming to IEC 60529 |
| Vibration resistance | 25 mm peak to peak (f= 2-10 Hz) conforming to IEC 60068-2-6, 5 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 25 gn (duration = 6 ms) for 1000 shocks on each axis conforming to IEC 60068-2-27, 50 gn (duration = 11 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27, 30 gn (duration = 18 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27 |
| Standards | JIS C8201-1, JIS C8201-5-1, IEC 60947-1, UL 508, IEC 60947-5-4, IEC 60947-5-1, CSA C22.2 No 14 |
| Resistance to electromagnetic fields | 10 V/m conforming to IEC 61000-4-3 |
| Ambient air temperature for operation | -40-70 °C |
| IK degree of protection | IK05 conforming to IEC 62262 |
| Product certifications | CSA, UL listed |