Optional vertical connection adapter, ComPacT NS1600/NS2500, 4 poles, fixed, 1600A/2500A, 4 parts
  • ComPacT NS is a range of circuit breakers for built-in power & energy metering
  • The solution covers ratings from 630 A to 3200 A
  • MicroLogic electronic control unit provides electrical measurement and analysis functions
  • ComPacT NS offers an optimized range of auxiliaries and accessories, field installable
  • Flexible installation, in any position, in a switchboard or wall-mounted
  • New transparent front cover with visible auxiliaries
  • New toggle with ergonomic touch and optional LED blinking in trip position
  • Wireless auxiliary contact OF/SD in Zigbee
  • Sustainability with Green packaging and Green partnerships
  • Linked to Smart Panels, improves uptime with complete monitoring solution
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: 33976
GTIN: 3303430339762
Available for Shipping: 18-May-2026
These accessories are vertical connection adapters for 4 poles Compact NS 1600 to 3200. They are screwed to the front connection terminals of fixed devices. The rated current is up to 3200 A. They are sold by set of 4 parts.
Delivery date: 18-May-2026
Main
Poles description 4P
Mounting mode fixed
[In] rated current 1600-2500 A
Range ComPacT
Product or component type connection adapter
Accessory / separate part category connection accessory
Range compatibility ComPact ComPact NS1600b...3200, ComPact ComPact NS630b...1600
Range of product ComPacT NS1600b...3200 new generation, ComPacT NS630b...1600 new generation
Complementary
Accessory / separate part category spare part for Compact NS630b...1600
Connection position vertical
Connection pitch 115 mm
Only registered users can write reviews