STD Series temperature sensor, STD500-150, duct, 150 mm, Continuum compatible
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: 5123074010
GTIN: 7332552012013
Available for Shipping: 26-May-2026
SpaceLogic STD500 series are duct temperature sensors. It is intended for air duct mounting.
Delivery date: 26-May-2026
Main
IP degree of protection IP65
Device application duct
Product compatibility Continuum
Depth 44 mm
Colour black and green
Output type resistive output
Width 65 mm
Sensor type 10 kOhm NTC temperature
Net weight 0.12 kg
Location plant room
Product or component type sensor
Type of measurement temperature
Targeted region Europe, Asia Pacific.
Standards EN 50081-1, EN 50082-2
Mounting support duct
Range of product STD500
Height 84 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.2 °C
Material stainless steel: immersion tube, PA (polyamide): connection box, aluminium: mounting flange
Connections - terminals wire (AWG 24...AWG 18)
Length 150-150 mm for side sensor
Former part number 5123074010
Time constant 72000 ms 1.5 l/min, 52000 ms 3 l/min
Environment
Product certifications CE
Only registered users can write reviews