STP Series temperature sensor, STP100-100, pipe, 100mm, TAC Vista And TAC Xenta compatible
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: 5123104010
GTIN: 7332552012075
Available for Shipping: 18-May-2026
Delivery date: 18-May-2026
Main
IP degree of protection IP65
Device application pipe immersion
Product compatibility Vista
Depth 44 mm
Colour grey and white
Output type resistive output
Width 65 mm
Sensor type 1.8 kOhm NTC temperature
Net weight 0.104 kg
Location plant room
Ambient air temperature for operation -10-150 °C
Product or component type sensor
Type of measurement temperature
Targeted region Europe, Asia Pacific.
Standards EN 50081-1, EN 50082-2
Mounting support pipe
Range of product STP100
Height 84 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C
Number of cables 1 <0.02 m
Material stainless steel: immersion tube, PA (polyamide): connection box
Length 100-100 mm for side sensor
Former part number 5123104010
Only registered users can write reviews