STP Series temperature sensor, STP100-150, pipe, 150mm, TAC Vista And TAC Xenta compatible
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: 5123106010
GTIN: 7332552012082
Available for Shipping: 25-Jun-2026
Delivery date: 25-Jun-2026
Product compatibility Vista
Depth 44 mm
Colour black and green
Output type resistive output
Width 65 mm
Sensor type 1.8 kOhm NTC temperature
Net weight 0.107 kg
Location plant room
Ambient air temperature for operation -10-150 °C
Standards EN 50081-1, EN 50082-2
Mounting support pipe
Range of product STP100
Height 84 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C
Number of cables 1 <0.02 m
Material stainless steel: immersion tube, PA (polyamide): connection box
Connections - terminals wire (AWG 24...AWG 18)
Type of installation immersion
Length 150-150 mm for side sensor
Former part number 5123106010
Environment
Product certifications CE
Only registered users can write reviews