Temp Sensor: STP100-400, Pipe, 400 mm (15.75 in), TAC Vista, TAC Xenta
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: 5123114010
GTIN: 7332552012129
Available for Shipping: 29-Jun-2026
Temp Sensor: STP100-400, Pipe, 400 mm (15.75 in), TAC Vista, TAC Xenta These sensors are designed for immersion mounting in pipe systems with a separate pocket/well.
Delivery date: 29-Jun-2026
Product compatibility Vista
Depth 44 mm
Colour black and green
Output type resistive output
Width 65 mm
Net weight 0.12 kg
Location plant room
Ambient air temperature for operation -10-150 °C
Range of product STP100
Height 84 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C
Number of cables 1 <0.02 m
Material stainless steel: immersion tube, PA (polyamide): connection box
Connections - terminals wire (AWG 24...AWG 18)
Type of installation immersion
Length 400-400 mm for side sensor
Former part number 5123114010
Environment
Product certifications CE
Only registered users can write reviews