Temp Sensor: STP200-150, Pipe, 150 mm (5.9 in), TAC I/NET
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: 5123134010
GTIN: 7332552012150
Available for Shipping: 18-May-2026
Temp Sensor: STP200-150, Pipe, 150 mm (5.9 in), TAC I/NET These sensors are designed for immersion mounting in pipe systems with a separate pocket/well.
Delivery date: 18-May-2026
Device application pipe immersion
Product compatibility I/NET
Depth 44 mm
Colour black and green
Output type resistive output
Width 65 mm
Net weight 0.107 kg
Location plant room
Ambient air temperature for operation -10-150 °C
Product or component type sensor
Type of measurement temperature
Targeted region Europe, Asia Pacific.
Standards EN 50081-1, EN 50082-2
Range of product STP200
Height 84 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C
Number of cables 1 <0.02 m
Material stainless steel: immersion tube, PA (polyamide): connection box
Connections - terminals wire (AWG 24...AWG 18)
Type of installation immersion
Length 150-150 mm for side sensor
Former part number 5123134010
Environment
Product certifications CE
Only registered users can write reviews