Temp Sensor: STP500-200, Pipe, 200 mm (7.87 in), Andover Continuum
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: 5123176010
GTIN: 7332552012266
Available for Shipping: 18-May-2026
SpaceLogic STP500 series are immersion temperature sensors and are intended for immersion mounting in pipe systems without requiring a pocket/well. STP500-200 comes with a probe of 200 mm length.
Product compatibility Continuum
Depth 44 mm
Colour black and green
Output type resistive output
Width 65 mm
Sensor type 10 kOhm NTC temperature
Net weight 0.11 kg
Range of product STP500
Height 84 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C
Type of installation immersion
Length 200-200 mm for side sensor
Former part number 5123176010
Only registered users can write reviews