STP Series temperature sensor, STP120-120, pipe, 120 mm, TAC Vista and TAC Xenta compatible
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: 5123160010
GTIN: 7332552012211
Available for Shipping: 13-Jul-2026
SpaceLogic STP120 series are immersion temperature sensors and are intended for immersion mounting in pipe systems without requiring a pocket/well. STP120-120 comes with a probe of 120 mm length.
Delivery date: 13-Jul-2026
Main
IP degree of protection IP65
Device application pipe immersion
Product compatibility Satchwell, Vista
Depth 45 mm
Colour black and green
Output type resistive output
Width 65 mm
Sensor type 1.8 kOhm NTC temperature
Ambient air temperature for storage -40-100 °C
Location plant room
Ambient air temperature for operation -40-120 °C
Product or component type sensor
Type of measurement temperature
Targeted region Europe, Asia Pacific.
Mounting support pipe
Range of product STP120
Height 85 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C
Number of cables 1 <0.02 m
Material stainless steel: insert pipe, PA (polyamide): connection box
Connections - terminals wire (AWG 24...AWG 18)
Type of installation immersion
Length 120-120 mm for side sensor
Former part number 5123160010
Time constant 1500 ms
Environment
Product certifications CE
Only registered users can write reviews