Trip unit MicroLogic 5.2E, ComPacT NSX100/160/250, 3 poles, electronic basic protections, energy meter, 100A rating
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: C1035E100
GTIN: 3606481999672
Available for Shipping: 18-May-2026
This MicroLogic 5.2 E (Energy) is a 3 poles 3d electronic trip unit used on ComPacT NSX 100/160/250 circuit breakers. This 100A rating electronic trip unit is an optimum choice for all standard and specific applications. It embeds adjustable long time protection against overloads. It provides also adjustable short-time protection and instantaneous protection against short-circuits. MicroLogic 5.2 E indicates overloads with Alarm LEDs. The green Ready LED flashes if the circuit breaker is ready to trip. MicroLogic 5.2 E is equipped with a display module that gives energy measurement and allows fine adjustment settings. This product is part of our EcoStruxure Power architecture if associated with PowerTag NSX and ComPacT NSX basic frame.
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device application distribution
Trip unit technology electronic
Network type AC
Mounting mode fixed
Range ComPacT new generation
Protected poles description 3D
Range of product ComPacT NSX100...250 new generation
Trip unit name MicroLogic 5.2 E
Poles description 3P
Product or component type trip unit
Trip unit protection functions LSI
[Ue] rated operational voltage 690 V AC 50/60 Hz
[In] rated current 100 A at 40 °C
Network frequency 50/60 Hz
Complementary
Short-time pick-up adjustment type Isd adjustable 9 settings
Display type LCD display
Long time pick-up adjustment type Ir adjustable 9 settings
Zone selective interlocking ZSI with
Earth-leakage protection without
Thermal memory 20 minutes before and after tripping
[tsd] short-time delay adjustment range 0.1-0.4 s I²t=on, 0-0.4 s I²t=off
Electrical data recording maintenance indicators
Long time delay adjustment type adjustable
Long time pick-up adjustment range 40...100 A
Instantaneous pick-up adjustment range 1.5...15 x In
Short-time delay adjustment type adjustable
[Isd] short-time pick-up adjustment range 1.5...10 x Ir
Instantaneous pick-up adjustment type Ii adjustable
Type of measurement energy meter
Environment
Ambient air temperature for storage -40-85 °C
Electrical shock protection class class II
Pollution degree 3 conforming to IEC 60947-1
IP degree of protection IP40 conforming to IEC 60529
Ambient air temperature for operation -25-70 °C
Standards EN/IEC 60947-2
Only registered users can write reviews