Trip unit MA100, ComPacT NSX100/160/250, 3 poles, magnetic protections, motor protection, 100A rating
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: C103MA100
GTIN: 3606482000353
Available for Shipping: 18-May-2026
This MA100 is a 3 poles 3d magnetic trip unit used on ComPacT NSX 100/160/250 circuit breakers. This 100A rating magnetic trip unit is an optimum choice for motor protection applications. It embeds an adjustable instantaneous magnetic protection against short-circuits. This product is part of our EcoStruxure Power architecture if associated with PowerTag NSX and ComPacT NSX basic frame.
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device application motor
Mounting mode fixed
Range ComPacT new generation
Protection type I : for short-circuit protection (magnetic)
Protected poles description 3D
Range of product ComPacT NSX100...250 new generation
Trip unit name MA
Trip unit technology magnetic
Poles description 3P
Product or component type trip unit
Network type AC
Trip unit protection functions I
[Ue] rated operational voltage 690 V AC 50/60 Hz
[In] rated current 100 A at 65 °C
Network frequency 50/60 Hz
Complementary
Instantaneous pick-up adjustment range 6...14 x In
Earth-leakage protection without
Instantaneous pick-up adjustment type Ii adjustable 9 settings
Environment
Ambient air temperature for storage -50-85 °C
Pollution degree 3 conforming to IEC 60947-1
IP degree of protection IP40 conforming to IEC 60529
Ambient air temperature for operation -25-70 °C
Electrical shock protection class class II
Standards EN/IEC 60947-2
Only registered users can write reviews