Switch disconnector, ComPacT NSX160NA, 2 poles, fixed, thermal current Ith 160A
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: C162160S
GTIN: 3606481999238
Available for Shipping: 08-Jun-2026
This ComPacT NSX160NA is a complete 2 poles switch disconnector. It is used to control and isolate electrical distribution circuits and it requires an upstream protection. The operational current is 160A at 415VAC 50/60Hz for AC22A and AC23A utilisation categories. The operational voltage is 690VAC 50/60Hz. It comes with a variety of optional functions and accessories common with ComPacT NSX circuit breakers. The dimensions for this 2 poles version are 105mm x 161mm x 86mm. It is compliant with international standards (IEC 60947), CCC, EAC and marine specifications.
Delivery date: 08-Jun-2026
Supported cards
Supported cards
Only registered users can write reviews