Switch disconnector, ComPacT NSX160NA, 3 poles, fixed, thermal current Ith 160A
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: C163160S
GTIN: 3606481999269
Available for Shipping: 18-May-2026
This ComPacT NSX160NA is a complete 3 poles switch disconnector. It is used to control and isolate electrical distribution circuits and it requires an upstream protection. The operational current is 160A at 415VAC 50/60Hz for AC22A and AC23A utilization categories. The operational voltage is 690VAC 50/60Hz. It comes with a variety of optional functions and accessories common with ComPacT NSX circuit breakers. The dimensions for this 3 poles version are 105mm x 161mm x 86mm. It is compliant with international standards (IEC 60947), CCC, EAC and marine specifications.
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device application distribution
[Uimp] rated impulse withstand voltage 8 kV
[Ie] rated operational current DC-23A: 160 A DC 750 V 3 poles in series, DC-22A: 160 A DC 750 V 3 poles in series, DC-23A: 160 A DC 500 V 2 poles in series, DC-23A: 160 A DC 250 V 1 pole, DC-22A: 160 A DC 500 V 2 poles in series, DC-22A: 160 A DC 250 V 1 pole, AC-23A: 160 A AC 50/60 Hz 220...690 V, AC-22A: 160 A AC 50/60 Hz 220...690 V
Suitability for isolation yes conforming to EN/IEC 60947-3
[Ui] rated insulation voltage 800 V AC 50/60 Hz
Utilisation category DC-23A, DC-22A, AC-23A, AC-22A
Network type AC, DC
Device short name NSX160NA
[Icw] rated short-time withstand current 0.96 kA during 20 s, 2.5 kA during 3 s, 2.5 kA during 1 s
Mounting mode fixed
Control type toggle
Range ComPacT new generation
[Ith] conventional free air thermal current 160 A at 50 °C
Range of product ComPacT NSX100...250 new generation
[Ue] rated operational voltage 250 V DC 1 pole, 500 V DC 2 poles in series, 750 V DC 3 poles in series, 690 V AC 50/60 Hz
Poles description 3P
Product name ComPacT NSX new generation
Product or component type switch disconnector
Visible break no
Breaking capacity code NA
Contact position indicator yes
[In] rated current 160 A
Network frequency 50/60 Hz
Complementary
Compatibility code NSX160
Electrical durability DC-23A: 5000 cycles 500 V DC In (2 poles in series), DC-22A: 5000 cycles 500 V DC In (2 poles in series), DC-23A: 10000 cycles 250 V DC In/2 (1 pole), DC-22A: 10000 cycles 250 V DC In/2 (1 pole), AC-23A: 5000 cycles 690 V AC 50/60 Hz In, AC-22A: 5000 cycles 690 V AC 50/60 Hz In, AC-23A: 10000 cycles 690 V AC 50/60 Hz In/2, AC-22A: 10000 cycles 690 V AC 50/60 Hz In/2, AC-23A: 15000 cycles 440 V AC 50/60 Hz In, AC-22A: 15000 cycles 440 V AC 50/60 Hz In, AC-23A: 30000 cycles 440 V AC 50/60 Hz In/2, AC-22A: 30000 cycles 440 V AC 50/60 Hz In/2
Downside connection front
Height 161 mm
Mechanical durability 40000 cycles
Net weight 1.8 kg
Product certifications CCC, EAC, CE
Upside connection front
Connection pitch 35 mm
Depth 86 mm
Width 105 mm
Mounting support backplate
Standards EN/IEC 60947-3, EN/IEC 60947-1
Environment
Ambient air temperature for storage -50-85 °C
Electrical shock protection class class II
Pollution degree 3 conforming to IEC 60664-1
IP degree of protection IP40 conforming to IEC 60529
Ambient air temperature for operation -25-70 °C
IK degree of protection IK07 conforming to IEC 62262
Only registered users can write reviews