Standard motor mechanism module MT100/160, ComPacT NSX100/160, 220/240VAC 50/60Hz, 208/277VAC 60Hz
  • Schneider Electric green signature style for the entire ComPacT range
  • Estimated 40% reduction of wiring time for panel builders
  • Experience easier installation thanks to a new ergonomic front-plate design
  • Ergonomic new toggle for easier breaker manual operation
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LV429434
GTIN: 3606480020001
Available for Shipping: 18-May-2026
This is a standard motor mechanism for Compact NSX 100/160 and PowerPact Multistandard H frame devices that allows automatic device spring-charging. It helps the circuit breaker to feature a high mechanical endurance as well as easy and sure opening or closing operations. It provides a double insulation of the front face and all indications remain visible and accessible. The control voltage of this motor mechanism module is 220VAC to 240VAC 50/60Hz or 208VAC to 277VAC 60Hz. The consumption is less than 500VA. Padlocking of the device remains possible. The motor mechanism is supplied with SDE adapter.
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device short name MT250
Device application automatic spring charging
Mounting mode fixed
Control type standard
Range ComPacT
[In] rated current 100 A, 160 A
Product or component type motor mechanism
[Uc] control circuit voltage 220...240 V AC 50/60 Hz, 208...277 V AC 60 Hz
Complementary
Provided equipment SDE adaptor
Control signal type maintained, impulse
Locking options description 1 to 3 padlocks Ø 5 to Ø 8, padlocking in OFF position
Maximum power consumption in VA 500 VA opening, 500 VA closing
Maximum operating frequency 4 per minute
Response time < 80 ms closed, < 700 ms open
Only registered users can write reviews