Standard motor mechanism module MT100/160, ComPacT NSX100/160, 110/130VDC
  • Schneider Electric green signature style for the entire ComPacT range
  • Estimated 40% reduction of wiring time for panel builders
  • Experience easier installation thanks to a new ergonomic front-plate design
  • Ergonomic new toggle for easier breaker manual operation
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LV429438
GTIN: 3606480020049
Available for Shipping: 18-May-2026
This is a standard motor mechanism for Compact NSX 100/160 and PowerPact Multistandard H frame devices that allows automatic device spring-charging. It helps the circuit breaker to feature a high mechanical endurance as well as easy and sure opening or closing operations. It provides a double insulation of the front face and all indications remain visible and accessible. The control voltage of this motor mechanism module is 110VDC to 130VDC. The consumption is less than 500W. Padlocking of the device remains possible. The motor mechanism is supplied with SDE adapter.
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device short name MT250
Device application automatic spring charging
Mounting mode fixed
Control type standard
Range ComPacT
[In] rated current 100 A, 160 A
Product or component type motor mechanism
[Uc] control circuit voltage 110...130 V DC
Complementary
Provided equipment SDE adaptor
Control signal type maintained, impulse
Locking options description padlocking in OFF position, 1 to 3 padlocks Ø 5 to Ø 8
Maximum power consumption in W 500 W - opening, 500 W - closing