PowerLogic SCTRH500-1 split core unbalance Current Transformer 500/1 with 1m cable
  • Current transformer
  • Line rated current of 500 A
  • Secondary current rating of 1 A
  • 1 split core balanced CT 500/1 CL3
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: EMS58111
GTIN: 3606480745300
Available for Shipping: 10-Jun-2026
This current transformer, has a line rated current of 500 A and a secondary current rating of 1 A. This current transformer allow a maximum cable outer diameter of 190 mm. rated power and accuracy class as follows: class 3 rated power: 1.5 VA.
Delivery date: 10-Jun-2026
Main
Device short name SCTRH500-1
Current transformer type split core
Accuracy class class 3
Current transformer ratio 500/1
Product or component type current transformer
Primary operational current 500 A
Range of product PowerLogic T300
Secondary current 1 A
Network frequency 50/60 Hz
Complementary
Diameter 190 mm outer:
Cable outer diameter 132-132 mm
Protection type surge arrester
[Uoc] open circuit voltage 5 kV peak, 1 kV RMS voltage
[Ui] rated insulation voltage 3 kV for 1 min
Dynamic withstand current 2.5 x Ith
Load impedance ohmic 1.5 Ohm
Rated power in VA 1.5 VA
Safety factor 17
[Ith] conventional free air thermal current 50 kA for 1 s
[Ithe] conventional enclosed thermal current 600 A
Mounting support cables
Terminal block type 2 screw terminals
Height 43 mm
Primary voltage limit < 720 V
Environment
Relative humidity 0-90 % for 1 month, 0-95 % for 24 hours
IP degree of protection IP30 conforming to IEC 60529
Environmental characteristic 3C1 conforming to IEC 60721-3-3
Ambient air temperature for operation -25-55 °C