Safety switch, heavy duty, non fusible, 60A, 600VAC/DC, 3 poles, 60HP, NEMA 12K, Crouse-Hinds Arktite
  • Designed to satisfy individual requirements for all customers
  • All feature a quick-make, quick-break operating mechanism, a dual cover interlock
  • Designed to have a mechanical endurance three times greater than NEMA standards
  • UL listed
Manufacturer: Square D
SKU: HU362AWC
GTIN: 785901195634
Available for Shipping: 08-Jun-2026
The Square D™ by Schneider Electric brand Heavy Duty Safety Switch is designed to be tough, reliable. These switches provide exceptional performance in the most grueling conditions, from commercial and institutional to industrial and manufacturing facilities. F Series safety switches provide significantly higher levels of mechanical endurance than NEMA KS-1 or UL98 standards require. The design life of a F-Series switch is a minimum of three times the NEMA requirement. Applications Heavy duty safety switches are designed for the following applications. Commercial and industrial installations. Up to 600 V ac or 600 V dc maximum. Up to 200,000 rms symmetrical amperes short circuit current. 30–1200 A. Horsepower ratings.
Delivery date: 08-Jun-2026
Main
[Ue] rated operational voltage 250 V DC, 600 V AC
Number of poles 3
[In] rated current 60 A
NEMA degree of protection NEMA 12K
Product destination plug APJ6485 Crouse-Hinds Arktite
Network number of phases 3 phases
Product or component type Receptacle Switch
Disconnector device type non-fusible disconnect switch
Motor power hp 50 hp at 480 V AC 50...60 Hz for 3 phases motors, 60 hp at 600 V AC 50...60 Hz for 3 phases motors, 10 hp at 250 V DC
Complementary
Depth 7 in
AWG gauge AWG 14...AWG 2 copper, AWG 12...AWG 2 aluminium
Width 10.5 in
Wiring configuration 4-wire
Electrical connection receptacle
Tightening torque 35-35 lbf.in (AWG 14...AWG 10), 40-40 lbf.in (AWG 8), 45-45 lbf.in (AWG 6...AWG 4)
Device mounting surface
Height 16.5 in
Environment
Product certifications UL listed
Contractual warranty
Warranty 18
Only registered users can write reviews