Spreader kit,TeSys Giga contactor,for LC1G115-225,3 pole,35-45 mm pole pitch
  • Fewer references covering wider applications means simpler to select and less inventory to carry
  • Wide range of power terminal accessories
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LA9G3611
GTIN: 3606481916433
Available for Shipping: 18-May-2026
These accessories are spreader kit for TeSys Giga 115-225 contactor, 35mm-45mm connection. It is used to 3 Poles electrical circuit. They are screwed to the contactor terminals to increase the pitch between poles from 35mm to 45mm. The rated current is up to 225 A. Sustainability compliant. Green Premium compliant (RoHs/Reach).