Spreader Kit,TeSys Giga contactor,for LC1G115-225,3 pole,box lug connections,35-45 mm pole pitch
  • Fewer references covering wider applications means simpler to select and less inventory to carry
  • Wide range of power terminal accessories
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LA9G3711
GTIN: 3606481916617
Available for Shipping: 20-Jul-2026
These accessories are terminal adapters for TeSys Giga 115-225 contactor. It is used to 3 Poles electrical circuit. They are screwed to the contactor terminals to increase the pitch between poles from 35mm to 45mm. The rated current is up to 225 A. Sustainability compliant. Green Premium compliant (RoHs/Reach).
Delivery date: 20-Jul-2026
Main
Device short name LA9G
Quantity per set set of 3
Poles description 3P
Range TeSys
Product or component type spreader
Accessory / separate part category connection accessories
Range compatibility TeSys LR9G, TeSys LC1G
Range of product TeSys G
Complementary
Product compatibility LC1G115...225
Depth 80 mm
Width 52.5 mm
Net weight 0.18 kg
Height 3 mm
Environment
Operating altitude 5000 m with derating factor, 3000 m without derating
Ambient air temperature for storage -60-80 °C
Pollution degree 3 conforming to IEC 60947-1
Standards GB/T 14048, CSA C22.2 No 60947-1, UL 60947-1, EN/IEC 60947-1
Ambient air temperature for operation -40-60 °C