Straight terminal extension,TeSys Giga contactor,for LC1G630-800,3 pole,large connection,80 mm width
  • Fewer references covering wider applications means simpler to select and less inventory to carry
  • Wide range of power terminal accessories
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LA9G3614
GTIN: 3606481916464
Available for Shipping: 18-May-2026
These accessories are straight terminal extension for TeSys Giga 630-800 contactor, 80mm wide connection. It is used to 3 Poles electrical circuit. They are screwed to the contactor terminals to increase the pitch for 80mm wide poles. The rated current is up to 800 A. Sustainability compliant. Green Premium compliant (RoHs/Reach).