Spreader Kit,TeSys Giga contactor,for LC1G630-800,3 pole,box lug connections,70-80 mm pole pitch
  • Fewer references covering wider applications means simpler to select and less inventory to carry
  • Wide range of power terminal accessories
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LA9G3714
GTIN: 3606481916648
Available for Shipping: 15-Jul-2026
These accessories are terminal adapters for TeSys Giga 630-800 contactor. It is used to 3 Poles electrical circuit. They are screwed to the contactor terminals to increase the pitch for 80mm wide poles. The rated current is up to 800 A. Sustainability compliant. Green Premium compliant (RoHs/Reach).
Delivery date: 15-Jul-2026
Main
Device short name LA9G
Quantity per set set of 3
Poles description 3P
Range TeSys
Product or component type spreader
Accessory / separate part category connection accessories
Range compatibility TeSys LR9G, TeSys LC1G
Range of product TeSys G
Complementary
Product compatibility LC1G630...800
Depth 33 mm
Width 76 mm
Net weight 1.44 kg
Height 135 mm
Environment
Operating altitude 5000 m with derating factor, 3000 m without derating
Ambient air temperature for storage -60-80 °C
Pollution degree 3 conforming to IEC 60947-1
Standards GB/T 14048, CSA C22.2 No 60947-1, UL 60947-1, EN/IEC 60947-1
Ambient air temperature for operation -40-60 °C