Contactor, TeSys D, TeSys Deca, 3P(3 NO), AC-3/AC-3e, 0 to 440V, 9A, 24-60VAC/DC coil
  • Ultra low consumption coil for maximized energy efficiency to meet sustainability needs
  • Designed to meet the requirements of industrial and HVAC applications
  • Easier to install and operate with multi-standard screws
  • With IEC60335-1 compliance, improved fire resistance, and dustproof auxiliaries
  • Digital customer experience for technical documents
  • Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LC1D09BNE
GTIN: 3606480987632
Available for Shipping: 18-May-2026
TeSys Deca contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 9A/690V AC-3/3e (4kW@400V). It provides a low consumption 24-60V AC/DC coil with electronic control for direct PLC output connection, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability to demanding applications. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine).
Delivery date: 18-May-2026
Main
[Ie] rated operational current 9 A (at <60 °C) at <= 440 V AC-3e for power circuit, 25 A (at <60 °C) at <= 440 V AC-1 for power circuit, 9 A (at <60 °C) at <= 440 V AC-3 for power circuit
Utilisation category AC-3e, AC-3, AC-1
[Uc] control circuit voltage 24...60 V DC, 24...60 V AC 50/60 Hz
Device short name LC1D
Range TeSys Deca, TeSys
Range of product TeSys Deca
Poles description 3P
Product or component type contactor
Contactor application resistive load, motor control
[Ue] rated operational voltage power circuit: <= 690 V AC 25...400 Hz
Complementary
Compatibility code LC1D
Electrical durability 2.4 Mcycles 8 A AC-3e at Ue <= 440 V, 0.6 Mcycles 25 A AC-1 at Ue <= 440 V, 2.4 Mcycles 8 A AC-3 at Ue <= 440 V
Signalling circuit frequency 25...400 Hz
Associated fuse rating 20 A gG at <= 690 V coordination type 2 for power circuit, 25 A gG at <= 690 V coordination type 1 for power circuit, 10 A gG for signalling circuit conforming to IEC 60947-5-1
Control circuit type AC/DC at 50/60 Hz AC/DC electronic
Protective cover with
[Ui] rated insulation voltage signalling circuit: 690 V conforming to IEC 60947-1, power circuit: 690 V conforming to IEC 60947-4-1
Overvoltage category III
Coil technology built-in bidirectional peak limiting
Inrush power in VA 15-15 VA 50/60 Hz (at 20 °C)
Auxiliary contact composition 1 NO + 1 NC
Average impedance 2.5 mOhm - Ith 25 A 50 Hz for power circuit
Power dissipation per pole 0.2 W AC-3e, 0.2 W AC-3, 1.56 W AC-1
Minimum switching current 5 mA for signalling circuit
Heat dissipation 0.6-0.6 W at 50/60 Hz
[Icw] rated short-time withstand current 210 A 40 °C - 1 s for power circuit, 105 A 40 °C - 10 s for power circuit, 61 A 40 °C - 1 min for power circuit, 30 A 40 °C - 10 min for power circuit, 140 A - 100 ms for signalling circuit, 120 A - 500 ms for signalling circuit, 100 A - 1 s for signalling circuit
Mechanical durability 15 Mcycles
Tightening torque control circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver pozidriv No 2, power circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver pozidriv No 2, power circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver Philips No 2, power circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver flat Ø 6 mm, control circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver Philips No 2, control circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver flat Ø 6 mm
Minimum switching voltage 17 V for signalling circuit
Operating time 20...90 ms opening, 45...55 ms closing
Irms rated making capacity 250 A DC for signalling circuit conforming to IEC 60947-5-1, 140 A AC for signalling circuit conforming to IEC 60947-5-1, 250 A at 440 V for power circuit conforming to IEC 60947
Rated breaking capacity 250 A at 440 V for power circuit conforming to IEC 60947
Pollution degree 3
[Ith] conventional free air thermal current 25 A (at 60 °C) for power circuit, 10 A (at 60 °C) for signalling circuit
Motor power hp 7.5 hp at 575/600 V AC 60 Hz for 3 phases motors, 5 hp at 460/480 V AC 60 Hz for 3 phases motors, 2 hp at 230/240 V AC 60 Hz for 3 phases motors, 2 hp at 200/208 V AC 60 Hz for 3 phases motors, 1 hp at 230/240 V AC 60 Hz for 1 phase motors, 0.33 hp at 115 V AC 60 Hz for 1 phase motors
Motor power kW 5.5 kW at 660...690 V AC 50 Hz (AC-3e), 5.5 kW at 500 V AC 50 Hz (AC-3e), 4 kW at 440 V AC 50 Hz (AC-3e), 4 kW at 415 V AC 50 Hz (AC-3e), 4 kW at 380...400 V AC 50 Hz (AC-3e), 2.2 kW at 220...230 V AC 50 Hz (AC-3e), 5.5 kW at 660...690 V AC 50 Hz (AC-3), 5.5 kW at 500 V AC 50 Hz (AC-3), 4 kW at 440 V AC 50 Hz (AC-3), 4 kW at 415 V AC 50 Hz (AC-3), 4 kW at 380...400 V AC 50 Hz (AC-3), 2.2 kW at 220...230 V AC 50 Hz (AC-3)
Hold-in power consumption in VA 0.9-0.9 VA 50/60 Hz (at 20 °C)
Inrush power in W 14-14 W (at 20 °C)
Maximum operating rate 3600 cyc/h 60 °C
Pole contact composition 3 NO
[Uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60947
Insulation resistance > 10 MOhm for signalling circuit
Hold-in power consumption in W 0.6-0.6 W at 20 °C
Mounting support plate, rail
Environment
Fire resistance 850 °C conforming to IEC 60695-2-1
Standards IEC 60335-1, CSA C22.2 No 60947-4-1, UL 60947-4-1, EN/IEC 60947-5-1, EN/IEC 60947-4-1
Height 77 mm
Permissible ambient air temperature around the device 60-70 °C with derating, -40-60 °C
Operating altitude 0...3000 m
Net weight 0.368 kg
Product certifications UKCA, LROS (Lloyds register of shipping), DNV-GL, KC, UL, EAC, CSA, CCC
IP degree of protection IP20 front face conforming to IEC 60529
Depth 86 mm
Width 45 mm
Flame retardance V1 conforming to UL 94
Only registered users can write reviews