SKU: LJL36600U31X
Available for Shipping: 08-Jun-2026
PowerPact L-Frame Molded Case Circuit Breaker, LJL36600U31X, are designed to protect electrical systems from damage caused by overloads and short circuits. PowerPact L-frame circuit breakers are available with Micrologic electronic trip units. This breaker is certified to UL, IEC, CE, CSA Standards. Dimensions are 287 mm (H) x 140 mm (W) x 168 mm (D). The PowerPact Advantage. Proven Performance, Industry-leading circuit breaker innovation and protection for heavy-duty commercial and industrial applications. Smart, Integrated metering options provide a cost-effective solution to reduce energy consumption, optimize energy costs, and improve energy availability for your facilities. Flexible, Full range of thermal-magnetic and electronic trip molded case circuit breakers from 15 A to 3000 A, delivering the ratings, configurations, and operators for your unique applications. Simple, Common catalog numbers, standardized ratings, and a full range of field-installable accessories make product selection, installation and maintenance easier than ever. Common Design Features, Mounting holes, door trim, and handle accessories.
Availability: Out of stock
Delivery date: 08-Jun-2026
Main
Product or component type circuit breaker
Product name PowerPact L
Range PowerPact
Device application distribution
Device short name L-Frame
Complementary
Mounting mode unit mount (lug)
Network frequency 50/60 Hz
Terminal identifier AL600LS52K3
Trip unit technology electronic, standard, MicroLogic 3.3, LI
[Ue] rated operational voltage 600 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-3
Mounting support lug
Breaking capacity code J
Electrical connection lugs, line, lugs, load
Net weight 6.2 kg
[Uimp] rated impulse withstand voltage 8 kV conforming to IEC 60947-2
Circuit breaker application HACR rated
Utilisation category category A
[In] rated current 600-600 A
[Ui] rated insulation voltage 750 V conforming to IEC 60947-2
Communication interface Modbus, Ethernet
Poles description 3P
Width 140 mm
Depth 110 mm
[Ics] rated service breaking capacity 65 kA at 220/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 35 kA at 380/440/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 18 kA at 500/525 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 20 kA at 250 V DC conforming to IEC 60947-2, 20 kA at 500 V DC conforming to IEC 60947-2
Trip unit name MicroLogic 3.3
Height 340 mm
Tightening torque 50-50 N.m for 70-240 mm² (AWG 2/0...500 kcmil)
Control type toggle
Wire stripping length 31 mm, 61 mm
Long time pick-up adjustment range 0.25...1 x In
Continuous current rating 80 %
Breaking capacity 100 kA at 240 V AC 50/60 Hz conforming to UL 489,  65 kA at 480 V AC 50/60 Hz conforming to UL 489,  25 kA at 600 V AC 50/60 Hz conforming to UL 489,  20 kA at 250 V DC conforming to UL 489
Suitability for isolation yes conforming to IEC 60947-2
AWG gauge 2 x AWG 2/0...500 kcmil aluminium/copper
Colour black
Environment
Standards UL, CSA, NEMA, NOM-003-SCFI-2000, IEC 60947-2
Operating altitude < 2000 m without derating, 5000 m with derating
Ambient air temperature for operation -25-70 °C
Product certifications UL, CSA, NOM
IP degree of protection front cover: IP40
Pollution degree 3 conforming to IEC 60947-1
Ambient air temperature for storage -50-85 °C
Contractual warranty
Warranty 18
Only registered users can write reviews
Circuit breaker, PowerPacT L, 600A, 3 pole, 600VAC, 25kA, lugs, MicroLogic 3.3, 80%