Coupling accessories, ComPacT NSX 100/250, 4P, for manual source changeover, 250A
  • Connection accessory.
  • Downstream connector.
  • easily add on.
  • Compatible with manual source changeover in TransferPacT family.
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LV429359
GTIN: 3606480465130
Available for Shipping: 10-Jun-2026
This is a connection accessory used to couple two circuit breakers of the same size. This accessory is compatible with 4 poles Compact INS250 and 4 poles Compact NSX 100/160/250 devices. It simplifies the connection to bars and cable with lugs when coupling 2 devices. The outgoing pitch of this coupling accessory is 35mm.
Delivery date: 10-Jun-2026
Main
Device short name downstream coupling connector
Poles description 4P
Product or component type downstream coupling connector
Accessory / separate part category connection accessory
Range of product INS250, NSX100...250
Complementary
Product compatibility Compact INS250, Compact NSX100...250
Range compatibility Compact NSX, Compact INS
Only registered users can write reviews