Coupling accessories, ComPacT NSX 400/630, 4P, for manual source changeover, 630A
  • Connection accessory.
  • Downstream connector.
  • easily add on.
  • Compatible with manual source changeover in TransferPacT family.
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LV432620
GTIN: 3606480465154
Available for Shipping: 24-May-2026
This is a connection accessory used to couple two circuit breakers of the same size. This accessory is compatible with 4 poles Compact INS320 to INS 630 and 4 poles Compact NSX 400/630 devices. It simplifies the connection to bars and cable with lugs when coupling 2 devices. The outgoing pitch of this coupling accessory is 45mm.
Delivery date: 24-May-2026
Main
Device short name downstream coupling connector
Poles description 4P
Product or component type downstream coupling connector
Accessory / separate part category connection accessory
Range of product NSX400...630, INS320...630
Complementary
Product compatibility Compact NSX400...630, Compact INS320...630
Range compatibility Compact NSX, Compact INS
Only registered users can write reviews