external neutral current transformer, ComPact NSX400/630, 400A to 630A, 3P breakers with Micrologic 5/6 trip unit
  • Schneider Electric green signature style for the entire ComPacT range
  • Estimated 40% reduction of wiring time for panel builders
  • Experience easier installation thanks to a new ergonomic front-plate design
  • Ergonomic new toggle for easier breaker manual operation
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LV432575
GTIN: 785901961123
Available for Shipping: 18-May-2026
It is an external neutral current transformer (ENCT) for ComPacT NSX400 to NSX630 equipped with MicroLogic 5/6 trip unit. With 3P devices, the distributed neutral of the installation can be protected by installing this external sensor. The sensor rated current is from 400A to 630A. The ENCT must be connected to the MicroLogic trip unit by a shielded twisted pair. The wiring maximum length is 10 m and the cross section is from 0.4 mm² to 1.5 mm².
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device application power supply
Range ComPacT
Product or component type neutral sensor
Range compatibility ComPact ComPact NSX630, ComPact ComPact NSX400
Range of product ComPact NSX400...630
Complementary
[In] rated current 400-630 A
Contractual warranty
Warranty 18
Only registered users can write reviews