external neutral current transformer, ComPact NSX160/250, 150A to 250A, 3P breakers with Micrologic 5/6 trip unit
  • Schneider Electric green signature style for the entire ComPacT range
  • Estimated 40% reduction of wiring time for panel builders
  • Experience easier installation thanks to a new ergonomic front-plate design
  • Ergonomic new toggle for easier breaker manual operation
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LV430563
GTIN: 785901321903
Available for Shipping: 18-May-2026
It is an external neutral current transformer (ENCT) for Compact NSX160/250 equipped with Micrologic 5/6 trip unit. With 3P devices, the distributed neutral of the installation can be protected by installing this external sensor. The sensor rated current is from 150 A to 250 A. The ENCT must be connected to the Micrologic trip unit by a shielded twisted pair. The wiring maximum length is 10 m and the cross section is from 0.4 mm² to 1.5 mm².
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device application power supply
Range ComPacT
Product or component type neutral sensor
Range compatibility ComPact ComPact NSX250, ComPact ComPact NSX160
Range of product ComPact NSX100...250
Complementary
[In] rated current 150-250 A
Contractual warranty
Warranty 18
Only registered users can write reviews