Standard motor mechanism module MT400/630, ComPacT NSX400/630, 110/130VDC
  • Schneider Electric green signature style for the entire ComPacT range
  • Estimated 40% reduction of wiring time for panel builders
  • Experience easier installation thanks to a new ergonomic front-plate design
  • Ergonomic new toggle for easier breaker manual operation
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LV432645
GTIN: 3606480020216
Available for Shipping: 18-May-2026
This is a standard motor mechanism for Compact NSX 400/630 and PowerPact Multistandard L frame devices that allows automatic device spring-charging. It helps the circuit breaker to feature a high mechanical endurance as well as easy and sure opening or closing operations. It provides a double insulation of the front face and all indications remain visible and accessible. The control voltage of this motor mechanism module is 110VDC to 130VDC. The consumption is less than 500W. Padlocking of the device remains possible.
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device short name MT400/630
Device application automatic spring charging
[In] rated current 400 A, 630 A
Mounting mode fixed
Control type standard
Range ComPacT
Product or component type motor mechanism
[Uc] control circuit voltage 110...130 V DC
Complementary
Maximum power consumption in W 500 W - opening, 500 W - closing