Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Device short name | SD326 |
| Supply voltage limits | 200-240 V, 100-120 V |
| Range of product | Lexium SD3 |
| Product or component type | motion stepper drive |
| Complementary | |
| Compatibility code | SD326 |
| Type of cooling | natural convection |
| Supply voltage description | single phase 115 V, single phase 230 V |
| Maximum input frequency | 200 kHz for 5 V optocoupler input signals, 200 kHz for 24 V optocoupler input signals |
| Associated fuse rating | 6 A at 230 V, 6 A at 115 V |
| Communication interface | pulse/direction, integrated |
| Voltage state 0 guaranteed | <= 0.5 V for 5 V optocoupler input signals, <= 5 V for 24 V optocoupler input signals |
| Input current | 7 mA for 24 V optocoupler input signals, 25 mA for 5 V optocoupler input signals |
| Maximum voltage drop | <1 V 50 mA load for readiness signal output |
| Maximum switching current | 200 mA (readiness signal output) |
| Height | 145 mm |
| Maximum mechanical speed | 3000 rpm |
| [Us] rated supply voltage | 200...230 V - 15...10 %, 100...120 V - 15...10 % |
| Network number of phases | 1, single phase |
| Depth | 140 mm |
| Nominal power | 270 W at 230 V, 180 W at 115 V |
| Overvoltage category | III |
| Width | 72 mm |
| Network frequency limits | 50-60 Hz (- 15...10 %) |
| Short-circuit current | 0.5 kA |
| Voltage state 1 guaranteed | 2.5...5.25 V for 5 V optocoupler input signals, 15...30 V for 24 V optocoupler input signals |
| Maximum switching voltage | 30 V DC (readiness signal output) |
| Maximum leakage current | 30 mA IEC 60990-3 |
| Net weight | 1.1 kg |
| Supply voltage type | AC/DC |
| Shock resistance | 15 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Format of the drive | block |
| Maximum motor phase current | 2.5 A |
| Inrush current | 60 A |
| Environment | |
| IP degree of protection | on upper part: IP40 (without removal of protective film), IP20 |
| Relative humidity | 5-85 % without condensation |
| Ambient air temperature for storage | -25-70 °C |
| Ambient air temperature for operation | 0-50 °C, 0-40 °C conforming to UL |
| Marking | CE |
| Electromagnetic compatibility | voltage/current impulse level 3 conforming to IEC 61000-4-5, immunity to radiated radio-electrical interference level 3 conforming to IEC 61000-4-3, immunity to electrical transients level 4 conforming to IEC 61000-4-4, electrostatic discharge level 3 conforming to IEC 61000-4-2 |
| Pollution degree | level 2 |
| Operating altitude | > 1000...< 2000 m without derating (maximum ambient temperature 40°C, no protective film, lateral distance of > 50mm), <= 1000 m without derating |
| Vibration resistance | 1.5 mm (f= 3-13 Hz) conforming to IEC 60068-2-6, 1 gn (f= 13-150 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Standards | IEC 61800-5-1, IEC 61800-3, EN/IEC 61800-3 environment 2, IEC 61800-3 environment 1, IEC 50178 |
| Product certifications | cUL, UL |