Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Device short name | SD328 |
| Bus type | fieldbus |
| Supply voltage limits | 100-120 V, 200-240 V |
| Range of product | Lexium SD3 |
| Product or component type | motion stepper drive |
| Complementary | |
| Input voltage | 24 V -15 %/+20 % for 24 V control voltage |
| Maximum output frequency | 200 kHz for pulse/direction interface pulse/direction, 400 kHz for pulse/direction interface A/B |
| Compatibility code | SD328 |
| Type of cooling | natural convection |
| Supply voltage description | single phase 115 V, single phase 230 V |
| Maximum input frequency | 400 kHz for signal input ENC_A, ENC_B, ENC_I - control type A/B, 200 kHz for signal input ENC_A, ENC_B, ENC_I - control type pulse/direction |
| Associated fuse rating | 6 A at 230 V, 6 A at 115 V |
| Communication interface | Profibus DP fieldbus, integrated |
| Voltage state 0 guaranteed | -3...5 V for 24 V input signals |
| Input current | 10 mA for 24 V input signals |
| Maximum voltage drop | <1 V 50 mA load for 24 V output signals |
| Output voltage | 4.75...5.25 V (ENC+5V_OUT signal output), <= 30 V (24 V output signals) |
| Maximum switching current | 50 mA (24 V output signals) |
| Height | 145 mm |
| Maximum mechanical speed | 3000 rpm |
| [Us] rated supply voltage | 200...230 V - 15...10 %, 100...120 V - 15...10 % |
| Network number of phases | 1, single phase |
| Power losses | <= 26 W |
| Depth | 140 mm |
| Nominal power | 270 W at 230 V, 180 W at 115 V |
| Overvoltage category | III |
| Width | 72 mm |
| Resistance | 5 kOhm (pulse/direction interface) |
| Safety function | safe torque off safety function for system process conforming to IEC/EN 61800-5-2, safe torque off safety function for system process conforming to EN/IEC 61508 level SIL2, safe torque off safety function for machine conforming to ISO 13849-1 level d, safe torque off safety function for machine conforming to IEC/EN 61800-5-2 |
| Network frequency limits | 50-60 Hz (- 15...10 %) |
| Short-circuit current | 0.5 kA |
| Voltage state 1 guaranteed | 15...30 V for 24 V input signals |
| Maximum leakage current | 30 mA <10 m IEC 60990-3 |
| Net weight | 1.1 kg |
| Residual ripple | < 5 % (24 V control voltage) |
| Current consumption | <= 0.2 mA 24 V control voltage, 4 A 115 V main supply, 3 A 230 V main supply |
| Supply voltage type | AC/DC |
| Shock resistance | 15 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Format of the drive | block |
| Maximum motor phase current | 2.5 A |
| Inrush current | 60 A |
| Physical interface | RS422 - signal input ENC_A, ENC_B, ENC_I, RS422 - pulse/direction interface |
| Environment | |
| IP degree of protection | on upper part: IP40 (without removal of protective film), IP20 |
| Relative humidity | 5-85 % without condensation |
| Ambient air temperature for storage | -25-70 °C |
| Ambient air temperature for operation | 0-50 °C |
| Marking | CE |
| Electromagnetic compatibility | voltage/current impulse level 3 conforming to IEC 61000-4-5, immunity to radiated radio-electrical interference level 3 conforming to IEC 61000-4-3, immunity to electrical transients level 4 conforming to IEC 61000-4-4, electrostatic discharge level 3 conforming to IEC 61000-4-2 |
| Pollution degree | level 2 |
| Operating altitude | > 1000...< 2000 m without derating (maximum ambient temperature 40°C, no protective film, lateral distance of > 50mm), <= 1000 m without derating |
| Vibration resistance | 1.5 mm (f= 3-13 Hz) conforming to IEC 60068-2-6, 1 gn (f= 13-150 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Standards | IEC 61800-3 environment 1, IEC 50178, EN/IEC 61800-3 environment 2, IEC 61800-5-1, IEC 61800-3 |
| Product certifications | cUL, TÜV, UL |