Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Analogue input type | thermocouple 0...400 °C with thermocouple T differential, thermocouple 0...1300 °C with thermocouple K differential, thermocouple 0...1200 °C with thermocouple J differential, 3-wire Pt probe temperature probe - 100...500 °C differential |
| Cross talk | <= 2 LSB |
| Analogue output number | 1 |
| Analogue input number | 2 |
| Input level | low level |
| Product or component type | input/output analog module |
| Analogue output type | voltage: 0...10 V, current: 4...20 mA |
| Range of product | Modicon M238 logic controller |
| Complementary | |
| Repeat accuracy | +/-0.5 %FS for input/output |
| Sampling duration | 60 ms, analogue input type: thermocouple, 20 ms, analogue input type: temperature probe |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Conversion time | 20 ms + 1 controller cycle time |
| Range compatibility | Twido, Advantys OTB |
| Temperature coefficient | +/-0.015 %FS/°C, analogue input type: 4...20 mA, analogue output type: 4...20 mA, +/-0.015 %FS/°C, analogue input type: 0...10 V, analogue output type: 0...10 V, +/-0.006 %FS/°C, analogue input type: 0...400 °C thermocouple T, +/-0.006 %FS/°C, analogue input type: 0...1300 °C thermocouple K, +/-0.006 %FS/°C, analogue input type: 0...1200 °C thermocouple J, +/-0.006 %FS/°C, analogue input type: - 100...500 °C 3-wire Pt probe |
| Output ripple | <= 1 LSB |
| Load impedance ohmic | <= 300 Ohm current, >= 2000 Ohm voltage |
| Stabilisation time | 20 ms |
| Supply voltage limits | 19.2-30 V |
| Analogue output resolution | 12 bits |
| Type of cable | shielded cable |
| Net weight | 0.085 kg |
| Acquisition period | 80 ms per channel + 1 controller cycle time, 60 ms per channel + 1 controller cycle time thermocouple |
| Analogue input resolution | 12 bits |
| Current consumption | 50 mA at 5 V DC internal, 50 mA at 24 V DC external |
| Supply | external supply |
| Total error | +/-1 %FS, analogue input type: voltage, analogue output type: voltage, +/-1 %FS, analogue input type: thermocouple, +/-1 %FS, analogue input type: temperature probe, +/-1 %FS, analogue input type: current, analogue output type: current |
| Non-linearity | +/- 0.2 %FS, analogue input type: voltage, analogue output type: voltage, +/- 0.2 %FS, analogue input type: thermocouple, +/- 0.2 %FS, analogue input type: temperature probe, +/- 0.2 %FS, analogue input type: current, analogue output type: current |
| Load type | resistive |
| Measurement error | 0.2 % of full scale +/- 4 °C 0...400 °C thermocouple T at 25 °C, 0.2 % of full scale +/- 4 °C 0...1300 °C thermocouple K at 25 °C, 0.2 % of full scale +/- 4 °C 0...1200 °C thermocouple J at 25 °C, +/- 0.2 % of full scale 4...20 mA 4...20 mA at 25 °C, +/- 0.2 % of full scale 0...10 V 0...10 V at 25 °C, +/- 0.2 % of full scale - 100...500 °C 3-wire Pt probe at 25 °C |
| Input impedance | >= 1 MOhm |
| Output error | +/- 1 %FS |
| Insulation between channel and internal logic | photocoupler |
| Electrical connection | 1 removable screw terminal block |
| LSB value | 0.15 °C temperature probe, 0.1 °C thermocouple, 4.8 µA current current, 2.5 mV voltage voltage |
| Environment | |
| Dielectric strength | 500 V between the I/O and internal logic, 500 V between the I/O and the external supply circuit, 500 V between I/O channel |
| Depth | 70 mm |
| Width | 23.5 mm |
| Height | 90 mm |