Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Analogue output number | 2 |
| Product or component type | analog output module |
| Analogue output type | voltage: +/- 10 V |
| Range of product | Modicon M238 logic controller |
| Complementary | |
| Repeat accuracy | +/-0.1 %FS |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Conversion time | 2 ms + 1 controller cycle time |
| Range compatibility | Twido, Advantys OTB |
| Temperature coefficient | +/-0.01 %FS/°C |
| Output ripple | <= 1 LSB |
| Load impedance ohmic | <= 3000 Ohm voltage |
| Stabilisation time | 2 ms |
| Supply voltage limits | 19.2-30 V |
| Analogue output resolution | 11 bits + sign |
| Type of cable | twisted shielded cable |
| Net weight | 0.085 kg |
| Current consumption | 60 mA at 24 V DC external, 60 mA at 5 V DC internal |
| Supply | external supply |
| Total error | +/-1 %FS |
| Non-linearity | +/- 0.2 %FS |
| Load type | resistive |
| Measurement error | +/- 0.5 % of full scale at 25 °C |
| Insulation between channel and internal logic | photocoupler |
| Electrical connection | 1 removable screw terminal block |
| LSB value | +/- 9.8 mV voltage |
| Environment | |
| Dielectric strength | 2500 V between the I/O and internal logic |
| Depth | 70 mm |
| Width | 23.5 mm |
| Height | 90 mm |