Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Analogue input type | current 4...20 mA differential |
| Analogue input number | 4 |
| Analogue input resolution | 24 bits 0...20 mA/4...20 mA |
| Product or component type | analog input module |
| Range of product | Modicon TM5 |
| Complementary | |
| Input filtering | 66.7 ms configurable by software, 40 ms configurable by software, 33.3 ms configurable by software, 20 ms configurable by software, 16.7 ms configurable by software, 10 ms configurable by software, 2 ms configurable by software, 1 ms configurable by software |
| Sampling duration | 5 ms, analogue input type: all inputs without filtering, 62 ms, 48 ms, 40 ms, 25 ms, 20 ms, 14 ms, 7 ms |
| Measurement resolution | 1 µA, 4...20 mA |
| Product compatibility | motion controller, logic controller |
| Range compatibility | Modicon M258, Modicon LMC058 |
| Temperature coefficient | +/-0.005 %FS/°C, analogue input type: current |
| Local signalling | 4 LEDs green for input status, 1 LED red for power supply, 1 LED green for power supply |
| Isolation | 500 Vrms AC insulation between channel and bus |
| Load impedance ohmic | <= 230 Ohm (current) |
| Colour | red |
| Maximum power dissipation in W | 1.7 W, 0.25 W |
| Current consumption | 38 mA at 24 V DC input/output, 2 mA at 5 V DC bus |
| Type of cable | shielded cable |
| Net weight | 0.068 kg |
| Marking | CE |
| Supply | internal |
| Common mode rejection | > 70 dB |
| Non-linearity | 0.003 %FS, analogue input type: current |
| Measurement error | < 0.08 % of full scale 4...20 mA at 25 °C |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC -15...20 % |
| Environment | |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Resistance to fast transients | 2 kV (power lines) conforming to EN/IEC 61000-4-4, 1 kV (shielded cable) conforming to EN/IEC 61000-4-4, 1 kV (I/O) conforming to EN/IEC 61000-4-4 |
| Resistance to electrostatic discharge | 8 kV in air conforming to EN/IEC 61000-4-2, 4 kV on contact conforming to EN/IEC 61000-4-2 |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Ambient air temperature for storage | -25-70 °C |
| Surge withstand | 1 kV common mode conforming to EN/IEC 61000-4-5, 0.5 kV differential mode conforming to EN/IEC 61000-4-5 |
| Pollution degree | 2 conforming to IEC 60664 |
| Electromagnetic compatibility | EN/IEC 61000-4-6 |
| Disturbance radiated/conducted | CISPR 11 |
| Shock resistance | 15 gn for 11 ms |
| Vibration resistance | 3.5 mm at 5-8.4 Hz on DIN rail, 1 gn at 8.4-150 Hz on DIN rail |
| IP degree of protection | IP20 conforming to IEC 61131-2 |
| Ambient air temperature for operation | 0-55 °C (horizontal installation), 0-40 °C (vertical installation) |
| Storage altitude | 0-3000 m |
| Standards | IEC 62061, EN 50156-1, IEC 61511, IEC 61508, ISO 13849-1, UL 508 |
| Resistance to electromagnetic fields | 10 V/m 80...2000 MHz conforming to EN/IEC 61000-4-3, 1 V/m 2...2.7 GHz conforming to EN/IEC 61000-4-3 |
| Product certifications | cULus, CSA |