Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Discrete input number | 6 |
| Product or component type | discrete input module |
| Discrete input voltage | 24 V |
| Range of product | Modicon TM5 |
| Complementary | |
| Voltage state 1 guaranteed | >= 15 V |
| Input filtering | <= 100 ms hardware, <= 25 ms configurable by software |
| Product compatibility | PacDrive LMC Pro, motion controller, PacDrive LMC Pro 2, PacDrive LMC Eco, logic controller |
| Range compatibility | Modicon M258, PacDrive LMC motion controller, Modicon LMC058 |
| Input impedance | 6.4 kOhm |
| Local signalling | 6 LEDs green for input status, 1 LED red for power supply, 1 LED green for power supply |
| Isolation | no insulation between channels, 500 Vrms AC insulation between channel and bus |
| Discrete input logic | sink |
| Colour | white |
| Maximum power dissipation in W | 1.03 W |
| Current consumption | 37 mA at 24 V DC all inputs On, 30 mA at 5 V DC bus |
| Voltage state 0 guaranteed | <= 5 V |
| Net weight | 0.025 kg |
| Input voltage limits | 20.4...28.8 V |
| Electrical connection | 2 wires |
| Marking | CE |
| Discrete input voltage type | DC |
| Discrete input current | 3.75-3.75 mA |
| Environment | |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| Pollution degree | 2 conforming to IEC 60664 |
| Shock resistance | 15 gn for 11 ms |
| Vibration resistance | 3.5 mm at 5-8.4 Hz on DIN rail, 1 gn at 8.4-150 Hz on DIN rail |
| IP degree of protection | IP20 conforming to IEC 61131-2 |
| Ambient air temperature for operation | -10-50 °C (vertical installation), -10-60 °C with derating factor (horizontal installation), -10-55 °C without derating (horizontal installation) |
| Electromagnetic compatibility | conducted and radiated emissions conforming to CISPR 11, conducted RF disturbances conforming to IEC 61000-4-6, 1.2/50 µs shock waves immunity test, 1 kV common mode conforming to IEC 61000-4-5, 1.2/50 µs shock waves immunity test, 0.5 kV differential mode conforming to IEC 61000-4-5, electrical fast transient/burst immunity test, 2 kV power lines conforming to IEC 61000-4-4, electrical fast transient/burst immunity test, 1 kV shielded cable conforming to IEC 61000-4-4, electrical fast transient/burst immunity test, 1 kV I/O conforming to IEC 61000-4-4, susceptibility to electromagnetic fields, 10 V/m 80...2000 MHz conforming to IEC 61000-4-3, susceptibility to electromagnetic fields, 1 V/m 2...2.7 GHz conforming to IEC 61000-4-3, electrostatic discharge immunity test, 8 kV in air conforming to IEC 61000-4-2, electrostatic discharge immunity test, 4 kV on contact conforming to IEC 61000-4-2 |
| Storage altitude | 0-3000 m |
| Standards | CSA C22.2 No 142, CSA C22.2 No 213, UL 508, IEC 61131-2 |
| Product certifications | cULus, CSA, GOST-R, C-Tick |