Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Range of product | Modicon TM5 |
| Discrete output type | transistor |
| Discrete input number | 8 |
| Discrete output number | 4 |
| Product or component type | discrete I/O module |
| Discrete input voltage | 24 V |
| Complementary | |
| Voltage state 1 guaranteed | >= 15 V |
| Product compatibility | logic controller, PacDrive LMC Eco, PacDrive LMC Pro, motion controller, PacDrive LMC Pro 2 |
| Protection type | overload protection, short-circuit protection, reverse polarity protection |
| Isolation | 500 Vrms AC insulation between channel and bus, no insulation between channels |
| Discrete input logic | sink |
| Colour | white |
| Maximum power dissipation in W | 1.52 W |
| Input voltage limits | 20.4...28.8 V |
| Marking | CE |
| Response time | <= 300 µs from state 1 to state 0 for output, <= 300 µs from state 0 to state 1 for output |
| Maximum voltage drop | <0.3 V at 500 mA for output |
| Maximum current per output common | 2 A |
| Output voltage | 24 V DC |
| Current per channel | 0.5 A |
| Discrete output logic | source |
| Input filtering | <= 100 ms hardware, <= 25 ms configurable by software |
| Maximum leakage current | 5 µA when switched off |
| Range compatibility | PacDrive LMC motion controller, Modicon LMC058, Modicon M258 |
| Peak output current | 12 A |
| Input impedance | 6.4 kOhm |
| Local signalling | 8 LEDs green for input status, 4 LEDs yellow for output status, 1 LED red for power supply, 1 LED green for power supply |
| Current consumption | 21 mA at 24 V DC all inputs On, 42 mA at 5 V DC bus |
| Switching frequency | <= 500 Hz resistive load |
| Output voltage limits | 20.4...28.8 V |
| Voltage state 0 guaranteed | <= 5 V |
| Net weight | 0.025 kg |
| Electrical connection | 1 wire |
| Discrete input voltage type | DC |
| Discrete input current | 3.75-3.75 mA |
| Environment | |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| Pollution degree | 2 conforming to IEC 60664 |
| IP degree of protection | IP20 conforming to IEC 61131-2 |
| Ambient air temperature for operation | -10-50 °C (vertical installation), -10-60 °C with derating factor (horizontal installation), -10-55 °C without derating (horizontal installation) |
| Electromagnetic compatibility | conducted and radiated emissions conforming to CISPR 11, conducted RF disturbances conforming to IEC 61000-4-6, 1.2/50 µs shock waves immunity test, 1 kV common mode conforming to IEC 61000-4-5, 1.2/50 µs shock waves immunity test, 0.5 kV differential mode conforming to IEC 61000-4-5, electrical fast transient/burst immunity test, 2 kV power lines conforming to IEC 61000-4-4, electrical fast transient/burst immunity test, 1 kV shielded cable conforming to IEC 61000-4-4, electrical fast transient/burst immunity test, 1 kV I/O conforming to IEC 61000-4-4, susceptibility to electromagnetic fields, 10 V/m 80...2000 MHz conforming to IEC 61000-4-3, susceptibility to electromagnetic fields, 1 V/m 2...2.7 GHz conforming to IEC 61000-4-3, electrostatic discharge immunity test, 8 kV in air conforming to IEC 61000-4-2, electrostatic discharge immunity test, 4 kV on contact conforming to IEC 61000-4-2 |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Shock resistance | 15 gn for 11 ms |
| Vibration resistance | 3.5 mm at 5-8.4 Hz on DIN rail, 1 gn at 8.4-150 Hz on DIN rail |
| Storage altitude | 0-3000 m |
| Standards | IEC 61131-2, CSA C22.2 No 213, UL 508, CSA C22.2 No 142 |
| Product certifications | CSA, C-Tick, cULus, GOST-R |