Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Device short name | XACA |
| Product or component type | pendant control station |
| Range of product | Harmony XAC |
| Complementary | |
| Rated operational power in W | 40 W DC-13 for 1000000 cycles, operating rate <60 cyc/mn at 120 V, load factor = 0.5 (inductive load) conforming to IEC 60947-5-1 appendix C |
| Protective treatment | TH |
| Contact code designation | Q600 DC-13, Ue = 600 V, Ie = 0.1 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A |
| Enclosure material | polypropylene |
| [Ithe] conventional enclosed thermal current | 10 A |
| Electrical circuit type | control circuit |
| Control button type | first push-button 1 NC + 1 NO raise, slow |
| Operating force | 13-13 N push-button |
| Mechanical durability | 1000000 cycles |
| Control station colour | yellow |
| Mechanical interlocking | with mechanical interlocking between pairs |
| Contact operation | slow-break |
| Overvoltage category | class II conforming to IEC 61140 |
| Control station composition | 6 push-buttons |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| [Ui] rated insulation voltage | 500 V (pollution degree 3) conforming to IEC 60947-1 |
| Connections - terminals | screw clamp terminals, 1 x 0.5...1 x 2.5 mm² without cable end |
| Control station type | double insulated |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV conforming to IEC 60947-1 |
| Product compatibility | ZB2BE102 + ZB2BE101 for each direction |
| Net weight | 0.95 kg |
| Vibration resistance | 15 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Enclosure type | complete ready for use |
| Shock resistance | 100 gn conforming to IEC 60068-2-27 |
| Cable entry | rubber sleeve with stepped entry 8-26 mm |
| Short-circuit protection | 10 A fuse protection by cartridge fuse type gG |
| Maximum resistance across terminals | 25 MOhm |
| Standards | CSA C22.2 No 14 |
| Terminals description ISO n°1 | (11-12)NC |
| Ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| Terminal identifier | (13-14)NO |
| IK degree of protection | IK08 conforming to EN 50102 |
| Control station application | control of single speed hoist motor |
| Product certifications | CSA |