Kit 3 PowerLogic SCTR500-1 500/1 class 3 Current Transformers (KSCTR500-1)
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: EMS58175
GTIN: 3606480675904
Available for Shipping: 25-May-2026
This current transformer, has a line rated current of 500 A and a secondary current rating of 1 A. This current transformer allow a maximum cable outer diameter of 110 mm. rated power and accuracy class as follows: class 3 rated power: 1.5 VA.
Delivery date: 25-May-2026
Main
Device short name SCTR500-1
Current transformer type split core
Accuracy class class 3
Current transformer ratio 500/1
Product or component type current transformer
Primary operational current 500 A
Standards IEC 61869
Range of product PowerLogic T300, Easergy Flair 5xx, Easergy ITI3
Secondary current 1 A
Network frequency 50/60 Hz
Complementary
Diameter 110 mm outer: