Kit 3 PowerLogic SCTR500-1 500/1 class 3 CTs and Short Bundle SB (KASCTR500-1-SB)
  • Pre assembled kit of split core CT
  • Composed with cable with screw/AMP connector and 3 CTs.
  • Can be used for fault current detection and power measurement
  • Compliant with IEC61869-1
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: EMS58171
GTIN: 3606480675911
Available for Shipping: 10-Jun-2026
Delivery date: 10-Jun-2026
Main
Device short name SCTR500-1
Current transformer type split core
Accuracy class class 3
Current transformer ratio 500/1
Product or component type current transformer
Primary operational current 500 A
Standards IEC 61869
Range of product PowerLogic T300, Easergy Flair 5xx, Easergy ITI3
Secondary current 1 A
Network frequency 50/60 Hz
Complementary
Diameter 110 mm outer:
Cable outer diameter 30-40 mm
Protection type surge arrester
[Uoc] open circuit voltage 5 kV peak, 1 kV RMS voltage
[Ui] rated insulation voltage 4 kV for 1 min
Dynamic withstand current 2.5 x Ith
Load impedance ohmic 1.5 Ohm
Rated power in VA 1.5 VA
Safety factor 7
Net weight 2.869 kg
Maximum number of turns 491
[Ith] conventional free air thermal current 50 kA for 1 s
[Ithe] conventional enclosed thermal current 600 A
Mounting support cables
[Uimp] rated impulse withstand voltage 5 kV
Terminal block type 4 screw terminals
Height 35 mm
Primary voltage limit < 720 V
Environment
Relative humidity 0-90 % for 1 month, 0-95 % for 24 hours
IP degree of protection IP30 conforming to IEC 60529
Environmental characteristic 3C1 conforming to IEC 60721-3-3
Ambient air temperature for operation -40-70 °C