Kit 3 PowerLogic SCTR500-1 500/1 class 1 Current Transformers (KSCTR500-1)
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: EMS58183
GTIN: 3606481204721
Available for Shipping: 18-May-2026
This current transformer, has a line rated current of 500 A and a secondary current rating of 1 A. This current transformer allow a maximum cable outer diameter of 110 mm. rated power and accuracy class as follows: class 1 rated power: 1.5 VA.