SKU: VG311F-100C
GTIN: 3606489646288
Available for Shipping: 16-Jul-2026
Delivery date: 16-Jul-2026
Main
Operating fluid temperature -10-150 °C
Body material grey cast iron GG-25
Seating seal material Port A:metal to metal
Seat leakage Port A: Less than 0.03 % of kvs
Product or component type valve
Targeted region Australia., Asia Pacific., Europe
Valve connection size DN100 (ISO 7005-2)
Seat material Port B: grey cast iron GG-25, Port A: grey cast iron GG-25
Medium compatibility Water, Glycol 50 %, Glycol 30 %, Glycol 25 %
Control valve rangeability greater than 50:1
Plug material CW614N brass
Valve product series VG311F
Flow coefficient 130 kvs, 115.62 cv
Stem flow action Stem up closes A and opens B to AB
Valve configuration 3-Way
Stem movement linear
Pressure fluid max delta P normal life 29 psi
Valve type globe
Valve model VG311F-100C 130M SU00
Packing material EPDM (ethylene propylene diene monomer)
Valve connection type flanged
Stem seal material EPDM (ethylene propylene diene monomer)
Flow characteristic equal percentage
Trim material brass
Stroke length 45 mm
Stem material stainless steel AISI 303
Pipe size 100 mm
Pressure class PN16
Body size 100 mm (4 in)