Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Device short name | XB5R |
| Bezel material | dark grey plastic |
| Level or class | 5M00G7W |
| Fixing collar material | plastic |
| Product or component type | wireless and batteryless transmitter |
| Mounting diameter | 40 mm |
| Transmission frequency | 2405 MHz |
| Range of product | Harmony XB5 |
| Antenna type | omnidirectional |
| Complementary | |
| Bandwidth | 5-5 MHz |
| CAD overall depth | 28.8 mm |
| Emission power | 3 mW |
| Device composition | ZBRT1, ZB5RZC2 |
| CAD overall width | 27.8 mm |
| Radio agreement | RSS, ICASA, FCC, ARIB T66, ANATEL |
| Customizable | no, 0 |
| Number of channels | 16 |
| Max power consumption in W | 1 mW |
| Maximum sensing distance | 300 m transmitter in box type XAL D, receiver in metal enclosure and use relay-antenna, 25 m transmitter in a plastic box type XAL D and receiver in a metal enclosure, 100 m in free field |
| CAD overall height | 42.75 mm |
| Antenna gain | 0 dBi |
| Response time | < 2 ms |
| Shape of signaling unit head | round |
| Communication port protocol | Zigbee green power at 2.4 GHz conforming to IEEE 802.15.4 |
| Type of operator | spring return push-button with transmitter |
| Acquisition time | 2 ms |
| Fixing mode | fixing nut beneath head: 2-2.4 N.m |
| Operating travel | 4.3 mm (total travel) |
| Embedding depth | 43 mm |
| Standards | UL 508, EN/IEC 60947-5-1, EN/IEC 60947-1, CSA C22.2 No 14 |
| Modulation Technique | O-QPSK |
| Operating force | 10 N C/O changing electrical state |
| Mechanical robustness | free fall resistance 1000 mm conforming to EN/IEC 60068-2-32 |
| Environment | |
| Mechanical durability | 1000000 cycles |
| Relative humidity | 95-95 % at -40-70 °C without condensation |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| Directives | 1999/5/EC - R&TTE directive, 2004/108/EC - electromagnetic compatibility |
| IP degree of protection | IP69K (front face) conforming to IEC 60529, IP69 (front face) conforming to IEC 60529, IP67 (front face) conforming to IEC 60529, IP66 (front face) conforming to IEC 60529 |
| Vibration resistance | +/- 10 mm (f= 2-11 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn (duration = 11 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27, 30 gn (duration = 18 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27, 25 gn (duration = 6 ms) for 6000 shocks conforming to IEC 60068-2-27 |
| Electromagnetic compatibility | susceptibility to electromagnetic fields - test level: 6 V/m (3000...6000 MHz, distance = 20 m) conforming to IEC 61000-4-3, susceptibility to electromagnetic fields - test level: 20 V/m (80...3000 MHz) conforming to IEC 61000-4-3, electrostatic discharge immunity test - test level: 4 kV (on contact (on metal parts)) conforming to IEC 61000-4-2, electrostatic discharge immunity test - test level: 8 kV (in free air (in insulating parts)) conforming to IEC 61000-4-2 |
| Ambient air temperature for operation | -40-70 °C |
| IK degree of protection | IK03 conforming to IEC 50102 |
| Product certifications | C-Tick, UL, GOST, CSA, CCC, BT 2006/95/EC |